Vastab dr. Ehala: mis aitab, kui kõht on kinni ja punnis? 10 Aug

KÜSIMUS: Mida teha, kui nüüd kõht ei käi läbi korralikult ja kaal ei lange ka sellega üldse. Kui hakkasin rohkem juurvilju sööma ja jooma vett 1,5l, siis mure see, et kõht ei käi läbi korralikult ja ka punnis ees. Pealegi teen veel 3 korda nädalas trenni (kepikõnd 1,30h).

Mida siis süüa? Söön juur-puuvilju, joon palju, liigun ...ei julgegi enam ei kartulit-riisi süüa (lõuna aegu), hommikul ei leiba (seemne)-pudru saia ei söö üldse, punapeet pea üle päeva, hautatud või toorelt juurviljad, kohupiima ka 0,1% ,piima ei joo, jogurtit harva, natuke ka linnuliha-kala.

Söön oma siin välja arvutatud kalorid - nüüd täis 1624 kcal. Ja ausalt mulle seda palju. Teen hommik-õhtu kuivharjamist ja käin massaažis, kas need mürgid kogunevad siis nüüd sooltesse ja ei välju? Mida teha? Mida süüa? Olen juba lahtistit proovinud ja isegi siis ei olnud head toimet.

VASTUS: Kui varasemalt olete olnud kehv juurviljasööja, siis tasub ennast antud toiduainetega tasapisi harjutada. Pigem võiks vähemalt pool päevasest köögiviljast olla kergelt töödeldud (hautatud, vokitud, suppidena, jms). Kirja põhjal jääb mulje, et teie menüü pole päris hästi tasakaalus.

Tunne on, et toidus on liialt vähe rasvu. Võib-olla ma eksin, kuid kui see peab paika, siis võib viimane seedimist mõjutada. Soovitan teil igapäevaselt tarbida ~ 0,5-1spl taimeõli toidule lisatuna. Samuti tundub, et olete oma menüüst välja viinud teraviljatooted. Täisteraleib, -kaerahelbed, oder, tatar võiksid siiski igapäeva menüüsse kuuluda.

Üks võimalik põhjus on seegi, et teie toit on liialt kuiv ning sellisel juhul võib olla 1-1,5 L vett päevas liiga vähe, eriti trenni päevadel. Annan teile veel soovituse teha kolmest-neljast kuivatatud ploomist tõmmis, nii et lisate toodud kogusele klaasitäie keenud vett ja jätate ööseks seisma. Hommikul joote tekkinud ploomivedeliku esimese asjana enne sööki. Kui normaalne seedetegevus ei taastu tasub nõu pidada arstiga.

Dr. Ehala-Aleksejevi tasulisele personaalsele nõustamisele on võimalik registreerida:

Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliiniku Tallinna Filiaal
Gonsiori 3, II korrus
Tel: 731 9001
E-post: toitumine@kliinikum.ee

Eesti Diabeedikeskus
Sütiste tee 17, 13419 Tallinn
Tel: 6544 684
Kodulehekülg: www.kergemaks.ee

Kuidas küsida spetsialisti käest abi?

Postita küsimus meile aadressil abi@kaaluabi.ee. Kirjelda nii täpselt kui võimalik oma muret. Koos leiame lahendused!

Vaata ka teisi spetsialiste SIIT!

loe ja kommenteeri