Liigsöömise kaheksa varjatud põhjust 03 Dets

Kuulud nende hulka, kes söövad ajast sõltumata  liiga palju toitu? Ehk on mõni põhjus selline, mille peale sa ise pole tulnudki. Siit kaheksa tavalisemat liigsöömise põhjust.

 

1. Nauding

Toit ja nauding kuuluvad kokku. Näiteks oleme harjunud, et külaliste saabudes pakume neile ka midagi süüa, sööme midagi televiisorit vaadates või kinos olles. Need tegevused soosivad aga liigsöömist ning harjumus, et peame kogu aeg midagi suhu pistma, ei ole teadagi kõige tervislikum.

 

2. Lohutus

Paljudele on toit lohutus. Parim viis nutva imiku rahustamiseks on pakkuda talle süüa. Ka täiskasvanud kasutavad toitu puuduva armastus-, hoolitsus- või turvalisustunde asendamiseks.

3. Meelelahutus

Igavuse korral kipuvad paljud sööma. Kaaluprobleemist võib saada isegi hobi. Nii nagu paljud inimesed räägivad kogu aeg oma tervisest, on ka neid, kes huvituvad vaid dieetidest. Nende inimeste sõprussuhted põhinevad ühisnimetajatel, milleks on dieetkokaraamatud, kaalulangetamiskuurid jne.

 

4. Kaitse

Ülekaal võib toimida ka kaitsena. Näiteks naised, kes on puutunud kokku vägistamisega, võivad reageerida sellele kaalutõusuga. Nad soovivad alateadlikult muutuda inetuks ja kaotada oma atraktiivsust, et ei tekiks riski meeste tähelepanu alla sattuda. Põhjuseks võib olla ka tagasihoidlikkus, soov mitte saada liigselt tähelepanu.

 

5. Vabandus

Ülekaalu on võimalik kasutada vabandusena. Kui inimene ei suuda leida omale näiteks kallimat, leida uut tööd või uusi sõpru, on ülekaal suurepärane vabandus – esmalt on vaja ju saledaks saada. Ülekaal on ka mugav laiskuse õigustus, sest ülekaalulisena ei ole võimalik paljusid asju teha. Näiteks on see hea põhjendus, miks ei saa koos töökaaslastega rattamatkale minna või sõpradega ujulasse.

 

6. Tähelepanu kõrvale juhtimine

Üleliigsed kilod võivad olla lihtsaks viisiks juhtida tähelepanu kõrvale olulisematelt probleemidelt, millega ei jaksa tegeleda. Näiteks ebarahuldava kooselu või töösuhte korral on lihtsam keskenduda oma kehakaalule ning dieetidele. Toit ja ülekaal on ohutu viis jätta oma tõelised probleemid lahendamata, kuni inimene jaksab või saab neid lahendada. Igatahes on parem olla paks, kui juua liiga palju alkoholi või muutuda vaimselt haigeks. Siiski on ülekaal ohutu vaid lühikest aega, sest pikaajaliselt mõjub see negatiivselt tervisele. Kõige targem on aga lahendada probleemid, mille eest oma liigsete kilode taha varjud.

 

7. Karistamine

Kilode kogunemine liigse söömise näol võib olla viis end  karistada. Kui inimene leiab, et ta ei ole piisavalt hea, siis ta karistab end ülesöömisega.

 

8. Tuimastus

Liigsöömine võib aidata tuimastada rahuldamata elujanu. Igatsus põnevama elu järele võib põhjustada rahutust, mida on hea kohe toiduga tuimastada.

 

Iform.se

 

loe ja kommenteeri