Kaalukaotuse määrab ära sinu suhe toitumisse 30 Jun

Meie elu põhineb erinevatel suhetel: suhetel oma vanemate, laste, kolleegide või abikaasaga. Meil kõigil eksisteerib ka suhe toiduga – kellel parem, kellel halvem. Tervislik suhe toiduga tähendab lihtsustatult seda, et süüakse füsioloogilise, mitte emotsionaalse näljatunde peletamiseks, ning loobutakse söömisest, kui isu on rahuldatud. Tervisliku suhte tekkimiseks peab söömiseks olema antud luba. Valitsev dieete ülistav mentaliteet on paraku meilt selle lubaduse röövinud.

Paljud ei suuda öelda isegi seda, millal nad on näljas ja millal mitte. Kui söömistungi hakkavad peale suruma välised faktorid, nagu kellaaeg ja toidu kättesaadavus, siis võime hakata organismi saadetud sõnumeid nälja kohta eirama. Mõni inimene ei tunne aga füsioloogilist nälga, sest söömine on talle muutunud vahendiks ebamugavate tunnetega toime tulemiseks. Sellisel juhul kustutatakse füsioloogiline nälg juba eos.

Tervisliku suhte loomine toiduga algab tähelepanust – jälgi, mida sa sööd! Selle lihtsa nõuande abil saavutad mitu eesmärki korraga:

  • Sööd korraga väiksema koguse;
  • Sinu tähelepanu nihkub kvantiteedilt kvaliteedile;
  • Hakkad söömist nautima.

Suhe toiduga on nagu suhe partneriga: tervisliku suhte tekkimine nõuab aega, kuid on seda väärtuslikum. Õnneks on suhtes toiduga peaaegu alati jämedam ots sinu peos. Erinevalt kooselust, millest partneritel võib olla kardinaalselt erinev arusaamine, eksisteerib sinu suhtes toiduga ainult üks arusaam – sinu arusaam. Pealegi on toidud probleemideta üksteise vastu väljavahetatavad.

Kaalulangetamise põhiprintsiibid:

  • Sinu suhe toitu saab alguse söömisharjumustest
  • Halb suhe lõpeb ülekaalulisusega

Enamik inimesi alustab söömist selleks, et lõpetada. Lõpetada, et seejärel teha midagi muud. Seega on söömine iseenesest vaheetapp, mis tuleb läbida, et naasta poolelijäänud tegevuse juurde. Toidu nautimiseks ei pea võimalikult kiirelt taldrikut tühjaks kühveldama. Kiirus peab olema kooskõlas saadud naudinguga.

Tervislik suhe nõuab:

  • Mõtteviisi muutust, hindamaks toidu kvaliteeti;
  • Aega söögi nautimiseks;
  • Söömise sotsiaalse rolli tähtsustamist;

Oskust eristada füsioloogiline nälg emotsionaalsest näljast. Kui sa pole kindel, siis joo veidi vett, sest võib-olla kannatad hoopis vedeliku puuduse käes. Hinga paar korda sügavalt sisse, sest nälg võib tihti väsimuse või stressi kujul esineda. Kui oled kindlaks teinud, et ei kannata füsioloogilise nälja käes, siis selgita välja, mis võis näljatunde põhjustada. Otsi stressi maandamiseks alternatiivseid lahendusi, näiteks trenn, jooga, sõbraga rääkimine, looduses jalutamine või rahustav vann.

Söömine ei tohi olla kohustus, vaid nauding. Sa pead süües füüsiliselt ja vaimselt kohal olema. Toit on naudingu allikas, mida ei tohi valimatult sisse ahmida. Tervisliku suhte loomiseks tuleb uuesti läbi mõelda mida ning kuidas me sööme. Paljude jaoks võib tulla see üllatusena, kuid tihti aitab muutus suhtumises kaalust alla võtta.

Lae süües oma patareisid, kuid hoidu liigsöömisest, sest siis tunned end loiult ning kaotad osa energiast. Süües on oluline sügavalt ja korrapäraselt hingata, sest hapnik aitab organismil toitu seedida.

Allikas: www.womenfitness.net

loe ja kommenteeri