Kaaluabi toitumisnõustaja vastab kasutajate küsimustele 17 Okt

Soovid nõuandeid selle kohta, kuidas oma toitumist tervislikumaks muuta. Kaaluabi toitumisnõustaja Kaja Maantoa vastab meeleldi meie kasutajate küsimustele.

Praegu on õunaaeg ning soovitatakse süüa kodumaiseid õunu. Kui palju võiks neid päevas süüa? Kas õunte liigtarbimine võib tekitada kaalutõusu?
 
Kindlasti on kodumaine õun kõige parem valik praegusel aastaajal. Aga nagu kõigega, ei tohi ka õunte söömisega liiale minna. Ikka soovitan kinni pidada 5 portsjoni puu- ja köögivilja reeglist päevas. Keskmiselt sisaldab õun 40 kalorit 100 g kohta. Puuviljad sisaldavad palju suhkrut, seda küll looduslikult, aga sellelegi vaatamata võiks maksimaalselt süüa 400-500 g puuvilju päevas. Kaalulangetamise perioodil võiks aga põhirõhk olla hoopis köögiviljade söömisel.
 
Olen uus kasutaja ega tea täpselt, kuidas kõige õigem oleks Kaaluabi kasutada: ühed soovitavad kaalust alla võtmiseks järgida eraldi menüüd, teised jätavad menüüst välja kõik nisujahust tooted. Kas peaks laskma samuti endale spetsiaalse menüü koostada või võib samamoodi edasi süüa, nagu seda senini teinud olen, pannes üksnes kõik hoolikalt kirja.
 
Alati on parim valik personaalne menüü, mis võtab arvesse iga inimese maitse-eelistusi ja arvestab ka teiste eripäradega, näiteks allergiad. Kindlasti ei soovitaks ma kaasa minna mõne ekstreemse dieediga või vältida täielikult mõnda toiduainet. Kui on aga head teadmised tervislikust toitumisest  (informatsiooni selle kohta on tänapäeval võimalik leida piisavalt ka iseseisvalt), siis kindlasti aitab kaalu kontrolli all hoida see, kui üles märkida päeva jooksul söödu-joodu.
 
Lugesin kusagilt, et pärast kella 18 ei ole soovitav süüa, sest see pidi kaalunumbrit tõstma. Jõuan koju tavaliselt alles pärast seda kellaaega ning kõht on ikka päris tühi. Kas tõesti pärast kella 18 enam süüa ei tohi, kui tahan kaalust alla võtta?
 
Tegu on müüdiga! Oluline on, et viimase söögikorra ja magamamineku vahele jääks vähemalt kaks tundi. See on oluline peamiselt seepärast, et organism saaks minna puhkerežiimile, mitte aga tegeleda toidu seedimisega. On tehtud ka uuringuid, kuidas kellaaeg toitumist mõjutab ning nende kohaselt pole vahet, millal süüakse. Palju olulisem on päevane kalorinorm ja nende kalorite päritolu, st et need tuleksid täisväärtuslikust toidust.
 
 
Käin keskkoolis ja olen kaua aega tegelenud spordiga. Kevadel käisin põlveoperatsioonil ja kogu suvi jooksul eriti sporti ei teinud, vaid tegin rasket ja stressirohket tööd. Suve lõpuks olin juurde võtnud 6-7 kilo. Sügisest olen hakanud käima uuesti trennis ja jõusaalis. Üritan jälgida mida söön, kuid kaal tõuseb põhimõtteliselt iga päevaga. Olen väga mures ja mul pole aimugi, mis toimub.
Ilma Teie toitumispäevikut nägemata on raske öelda, millest on tingitud kaalutõus. Kui aga sööte regulaarselt, tervislikult ega ületa soovituslikku kalorinormi, kuid sellest hoolimata Teie kaal muudkui tõuseb, soovitan nõu pidada oma perearstiga, et läbi viia vastavad terviseuuringud.
loe ja kommenteeri