Vastab dr. Ehala: miks tekib see kohutav söömisperiood? 26 Jul

KÜSIMUS: Olen juba pikalt blogimisi vaikselt jälginud ja kadedusega imestanud kui tublid kõik on. Kuid kahjuks mina nii järjepidav olla ei suuda. Olin siin vaikselt nüüd peaaegu oma soovkaaluni jõudnud ja siis jälle hakkas see pihta, mis alati. Olen viimased kolm nädalat ainult söönud ja nüüdseks ka need kahe kuu jooksul kaotatud 6 kilo ka peaaegu tagasi juurde võtnud. Ma ei saa aru, miks ma nii teen alati? Jube masendus peal, õudukas lausa. Selline olukord on kestnud vahelduva eduga aastaid. Miks mul tekib see jube söömisperiood.? Tean, et see on haigus ja kõik on mõtlemises kinni, kuid ma ei saa sellest kuidagi lahti saada. Igakord mõtlen,et enam ei hakka meeletult sööma,kuid ma ei suuda end lihtsalt kontrollida.

VASTAB toitumisnõustaja doktor Kristel Ehala-Aleksejev:

Tere.

Te ei maini kirjas oma vanust, kaalu ja pikkust. Kui olete tegelikult normkaalus, siis võibki kaotatud kilosid olla raske hoida. Sageli ei lepi naised oma keha tüübi ja eripäradega ning piitsutavad end takka, kuid eelkõige on vaja endaga nii-öelda sõbraks saada. Kui olete aga ülekaaluline, siis püüdke leida põhjus, miks te kaotatut hoida ei suuda.

Nagu ikka sellistel puhkudel soovitan pidada päevikut. Samas peaks päevikus peale toitumise kirjas olema ka kõik meeleolusse, uneaega, aga ka töörežiimi puutuv. Toitumise ebaregulaarsus, sage näksimine, maiustustega liialdamine, unevaegus, stress, meeleolukõikumised kui ka liigne töökoormus on kõik võimalikud ülesöömise soodustajad. Tekib suletud ring. Patustan ehk teisisõnu söön üle. Selle teo sage kaaslane on süütunne, mille vaigistamiseks söön uuesti. Teinekord aitabki oma süütunnetega tegelemine asju enam kontrolli alla saada. Kui tegu tõepoolest mõne psühholoogilist laadi probleemiga tasub pöörduda nõustamisele.

 

Edu soovides

dr. Ehala

_________________________

Kui sul on mure või küsimus, millele soovid vastuseid leida, pane need kirja ja saada aadressile abi@kaaluabi.ee. Koos leiame lahendused!

Dr. Ehala-Aleksejevi tasulisele personaalsele nõustamisele on võimalik registreerida:

Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliiniku Tallinna Filiaal

  • Gonsiori 3, II korrus
  • Tel: 731 9001
  • E-post: toitumine@kliinikum.ee

Eesti Diabeedikeskus

Kuidas küsida spetsialisti käest abi?

Postita küsimus meiliaadressil abi@kaaluabi.ee. Kirjelda nii täpselt kui võimalik oma muret, lisa igaks juhuks juurde ka oma telefoninumber ja see, kas soovid küsimuse esitajana Kaaluabis jääda nimetuks või võib küsimuse avaldada oma nime (kasutajanime) all.

Vaata ka teisi spetsialiste!

loe ja kommenteeri