Mida teha, kui ükski dieet ei ole sobinud? (3) 17 Mär

Tere.

Minu olukord on suht lootusetu, kuna olen nüüdseks juba 60 aastat vana.  Aga kirjeldan olukorda siiski – äkki on mingi võimalus.

Olen kogu oma elu olnud nö. normaalkaalus. Olen 164 cm pikk ja kuni ca´35-nda eluaastani oli minu kehakaaluks 55 kuni 58 kg(±1kg). Edasi hakkas kaal siiski veidi tõusma ja 55-daks eluaastaks oli kaal tõusnud 76 kg-ni. Kõik oleks ehk nii jäänudki, aga 4,5 aastat tagasi loobusin suitsetamisest ja siis see õuduste unenägu algaski. Olin teadlik, et suitsust loobumine tõstab kehakaalu ja seega pöörasin väga suurt tähelepanu nii söömisele kui ka liikumisele: käisin kaks korda nädalas ujumas, sõin võimalikult vähe ja kui suitsunälg peale tuli, siis jõin ära klaasi vett lonkshaaval – see oli tegevus, mis asendas suitsetamise tegevust.

Kõigele vaatamata tõusis kehakaal poole aastaga 18 kg. Kaalusin siis juba 94 kg.

Kuulsin veregrupi dieedist ja hakkasin vältima minule sobimatuid toite. Sobilikest toiduainetest jäi järgi väga vähe: ainult tatrapuder ja greibimahl. Üritasin süüa ka lubatud juurvilju ja ka läätsesid, aga kuna need peale söömist välja oksendasin, siis lõpuks loobusin. Ka kala pole ma lapsest saati söönud. Otsisin tatrapudrule lisa ka neutraalsete toitude hulgast ja nii oligi minu söök vaid tatrapuder+kanafilee. See oli jube aeg, aga lootsin nii oma kehakaalu tagasi saada.

Tegelikkuses lisandus aga kuu ajaga veel 2 kg. Siis kaalusin juba 96 kg. Pöördusin siis arsti poole, et mida teha – olukord SOS. Arst kirjutas välja Reductili tabletid. Esimese kuuajase kuuriga kaotasin 4 kg. Kaalusin siis 92 kg.

Aga rõõmustamiseks polnud põhjust, sest järgneva kuuriga hakkas kehakaal uuesti tõusma. Jätkasin neid tabletikuure lisaks veel kolm kuud (kokku siis 5 kuud), aga selle viimase kolme kuuga tõusis kehakaal uuesti 7 kg. Kaalusin siis 99 kg.

Ujumas enam käia ei saanud. Olin niigi õnnetu ja hell selle koha pealt, et ükski katse kahakaalu normaliseerida enam ei mõjunud ja siis kuulda basseinis veel ka häbematuid repliike enda aadressil – see oli mulle liig. Hakkasin siis peaaegu iga päev lihtsalt kõndimas käima. Iga päev lihtsalt ei jaksa, sest suvel väsitab aiatöö vahel nii ära, et ei jaksa enam püstigi seista ja talvel tuleb sageli mitu tundi järjest lund rookida – ka see tegevus võtab ikka väga korralikult ihu nõrgaks ja ei jaksa enam kõndima minna.

Kogu selle aja on kehakaal vaikselt tõusnud. Hetkel kaalun juba 107 kg.

Olen tegelikult olukorraga nüüdseks juba leppinud. Söön vähe, aga seda, mis meeldib. Välistatud on ainult juurviljad ja läätsed – need ei seisa ikka sees. Ka haput ei saa midagi süüa – see tekitab kõrvetisi. Kala üritan ikka aeg-ajalt natuke süüa. Töö on küll selline, et pean arvuti taga istuma, aga vabal ajal teen suvel aiatööd ja talvel roogin lund, käin kõndimas, ca´20 min. suudan iga päev ka velodrenažooril vändata – kauem tavaliselt ei saa, sest siis löövad jalad krampi.

Ei usu, et mul pidevast kehakaalu tõusust pääsu on, aga tahaks loota vaid seda, et ta nii kiiresti ei tõuseks. Praegu jaksan ma veel eluks vajaminevaid igapäevaseid toimetusi teha, aga kui kaal juba sinna 120 kg ligi hakkab jõudma, siis oleks targem siit elust lahkuda. Sellise kehakaaluga enam ise endaga hakkama ei  saa ja teistele tülinaks jääda pole mõtet.

Ilusat päeva,

Inga

Vastab dr Kristel Ehala-Aleksejev:

Tere.

Püüan Teie kirja põhjal välja tuua mõned punktid, mis mulle tunduvad olulised ja millest ehk Teile võiks abi olla. Näen, et omal moel olete püüdnud kaalu jälgida, kuid kirja põhjal jääb mulje, et vähemalt teatud perioodidel on Teie toitumine olnud väga ühekülgne, mistõttu on organismil jäänud vajaka olulistest toitainetest. Toit ei pea meile andma vaid eluks vajalikku energiat, vaid lisaks kõiki keha  normaalseks toimimiseks ja uuenemiseks vajalikke toitaineid.

Teiseks jäi silma, et Reduktili foonil esialgu siiski kaal langes, mistõttu oletan, et toidukogused sel perioodil olid väiksemad. Reduktil iseenesest kaalu ei langeta, vaid tema põhitoime on söögiisu vähendamine, läbi mille ta siis  ka toimib. Siinkohal tekibki mul küsimus, et kas olete püüdnud pidada päevikut ja jälgida, kui suur on teie tegelik päevane kaloraaž? Võttes eelpooltoodu kokku oletan, et kaalulisandumise põhjusteks võivad olla nii ekstreemsed dieedid (kirjas toodud toitumise kirjeldus), toidulaua ühekülgsus kui ka oma tegelikest energiavajadustest mitte kinni pidamine.

Oma päevase energiahulga arvutamiseks saate kasutada Kaaluabi lehekülgedel toodud valemeid. Selleltsamalt leheküljelt kui ka toitumine.ee ja trimm.ee netilehtedelt tasub juurde hankida infot nii toitumise kohta laiemalt kui ka füüsilise koormuse kohta. Lisaks, juhul kui te pole teinud läbi terviseuuringuid, siis soovitaksin teil arstina seda oma perearstiga arutada.

 

Dr. Ehala-Aleksejevi tasulisele personaalsele nõustamisele on võimalik registreerida:

Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliiniku Tallinna Filiaal
Gonsiori 3, II korrus
Tel: 731 9001
E-mail: toitumine@kliinikum.ee

Eesti Diabeedikeskus
Sütiste tee 17, 13419 Tallinn
Tel: 731 9100
Kodulehekülg: www.kergemaks.ee

Kuidas küsida spetsialisti käest abi?

Postita küsimus meiliaadressil abi@kaaluabi.ee. Kirjelda nii täpselt kui võimalik oma muret, lisa igaks juhuks juurde ka oma telefoninumber ja see, kas soovid küsimuse esitajana Kaaluabis jääda nimetuks või võib küsimuse avaldada oma nime (kasutajanime) all.

 

 

loe ja kommenteeri