Kaaluabi treeningnõustaja vastab küsimustele 06 Jaan

Kaaluabi treeningnõustaja Kadi Reintam vastab meie kasutajate küsimustele.

KÜSIMUS: Minu probleem on järgmine: olen 22-aastane neiu, 173 cm pikk ja kaalun 50 kilo. Väljanägemiselt olen väga peenike - üksnes luu ja nahk. Sooviksin kaalust juurde võtta. Söön kõike, pole midagi sellist, mida ma ei söö, aga kaalu ikka juurde ei tule. Kas oleks võimalik kuskilt saada toitumismenüüd? Ise ei oska ennast enam kuidagi aidata - ei aita friikartulid, burgerid, liha. Joon palju piima, söön väga palju piimatooteid, kuid lootusetult. Kõik mida söön, koguneb kõhule. Sooviks, et terve keha saaks massi juurde. Loodan, et leiate minu murele lahenduse.

Sinu praegust BMI-d (16,72) arvestades oled momendil alakaalus. Kindlasti soovitaksin Sul esmalt tähelepanelikult üle vaadata oma praegune toitumine. Sinu baasainevahetuse BMR on 1427 kcal, kui sinna lisada vähene liikumine (kirjast ei selgu, kui aktiivne Sa oled), siis tuleks päevane soovitatav kcal arv 1998 kcal. Kui soovid kaalu tõsta, siis võiks veel lisanduda 200-300 kcal päevas.

Mida peaksid tegema?

1. Kontrolli oma päevast kcal-ite tarbimist - tihti on alakaalu põhjuseks see, et toiduga saadakse liiga vähe energiat.

2. Kontrolli, kas saad toidust kätte kõik vajalikud toitained (see peaks jagunema 10-15% valgud, 25-30% rasvad, 55-60% süsivesikud). Kui ei, siis peaksid oma toitumist vastavalt ka muutma.

3. Söö regulaarselt 3 korda + 1-3 vahepala, viimane kergem söök (jogurt, salat) võib olla 2 h enne magamaminekut

4. Kindlat menüüd, mida siis rangelt jälgida, pole vaja, tähtis on teada milliseid valikuid poes teha. Väga oluline, et päevased kcal tuleksid täisväärtuslikust toidust/toiduainetest: eelistada täisteratooteid, "häid" rasvu, süüa rasvast kala, heeringat, forelli, lõhet, seemneid, pähkleid. Piimatoodetest vali keskmise rasvasisaldusega produktid, ekslik on arvamus, et kui on probleeme alakaaluga, siis peaks tingimata sööma friikartuleid, šokolaadi, kooki vms.

Palju kasulikku infot õige toitumise kohta leiad ka toitumine.ee kodulehelt.

Kaalualandavalt võib mõjuda ka stress, unepuudus, üleliigne treeningkoormus.

Kui aga oled juba kõike eelnevat proovinud, kuid kaal ikka ei tõuse, soovitan Sul kindlasti pöörduda perearsti poole, et teha vajalikud uuringud.

KÜSIMUS: Olen kuulnud, et taimetoit on hirmus tervislik, ning tuttavad soovitavad proovida-tarbida kaks päeva nädalas ainult taimetoitu, teistel päevadel süüa normaalselt. Mis ohud sellega kaasnevad? Kas üksnes taimetoidu söömine on ikka hea ja kasulik?

Eesti toitumisspetsialistid on ikkagi seisukohal, et kõige tervislikum on mitmekesine toitumine, nii on kindel, et organism saab kõik vajalikud toitained kätte vajalikes kogustes. Ka mina omaltpoolt ei soovitaks üksnes taimetoidule üleminekut, kui selleks pole tervislikke põhjuseid.

Ainult taimetoidu söömisel on risk, et puudu võib jääda paljudest vitamiinides ning mineraalidest. Lisandiks peaks kindlasti võtma B12 vitamiini, lisaks veel rauda, D-vitamiini jne.

Kindla soovi korral peaks menüü kindlasti üle vaatama spetsialist, tagamaks selle, et organism saaks omale kõik vajalikud toitained, lisaks oskab ta soovitada, milliseid toidulisandeid juurde võtta.

KÜSIMUS: Olen proovinud erinevate dieetidega alla võtta, kuid need teevad mind näljaseks ning pigem olen kokkuvõttes juurde võtnud. Tahaks aga suveks vormi saada, et ei näeks trikoos välja kui sinna litsutud sardell. Olen valmis kõike tegema. Kas saaksite anda mulle nõu, mis tõesti aitab?

Paraku on see probleem enamiku dieetidega, et nad pakuvad väga lühiajalist lahendust. Tihti piiravad nad päevase tarbitava kcal hulga miinimumini või keelavad söömast mõningaid toiduaineid (nt Atkinsi valgudieet). Sellisel viisil kaotatud kilod tulevad dieedi lõppedes paraku tagasi, tihti isegi topelt.

Esiteks soovitan Sul varuda pisut kannatust, sest pahatihti just erinevaid dieete läbi teinud inimesed on oma organismi loomuliku toimimise "pea peale" pööranud, mistõttu uuesti tervisliku toitumise juurde naastes võivad kilod algul hoopiski juurde tulla. Sellest aga ei tohi lasta ennast heidutada, vaid see aeg tuleb üle elada ja mõne aja pärast, kui organism on taas harjunud regulaarse ning mitmekülgse toitumisega, hakkavad ka kilod langema. Andesta, kui see polnud nõuanne, mida kuulda soovisid, kuid kahjuks kiireid lahendusi siinkohal pole. 

Tähtis on pidada toitumispäevikut, võib ka jälgida toidupüramiidi.

Tagada, et organism saab iga päev toiduga talle päevaseks elutegevuseks vajaminevad kcal, et toitumine oleks tasakaalus, st 10-15% valgud, 25-30% rasvad, 55-60%, söögikorrad oleks regulaarsete vaheaegade järel kolm korda päevas, lisaks 2-3 vahepala. Poes tuleks eelistada täisteratooteid, vähese rasvasisaldusega piima- ja lihatooteid. Parimaks toiduvalmistamisviisiks on keetmine, aurutamine, ahjus küpsetamine. Jooma peaks piisavalt vett, piirama karastusjookide ning mahla joomist,  v.a värskelt pressitud mahlad. Igapäevaselt tuleks liikuda vähemalt 30 minutit.

Kui tekib lisaküsimusi, olen meeleldi nõus aitama! Edu soovides!

 

 

loe ja kommenteeri