Kaaluabi treeningnõustaja vastab küsimustele 24 Mär

Kaaluabi treeningnõustaja Kadi Reintam vastab meie kasutajate küsimustele.

KÜSIMUS: Olen 30-aastane. Pikkust on mul 171 cm ja kaalun 63 kg. Minu probleem seisneb selles, et minu keha pole üldse proportsioonis. Ülakeha on väga peenike, roided on väljas ja rindu pole enam ollagi aga tagumik on suur ja jalad paksud. Kuidas ma peaksin toituma ja trenni tegema, et ülakehale juurde võtaksin ja alakeha peenemaks saaksin? 

Rasva kulumine on üldine protsess ehk treeninguga väheneb rasvkude ühtlaselt kogu kehas. Lokaalselt (näiteks jalgadelt) ei saa rasvkude vähendada. Ühte kehapiirkonda treenida, lootes vähendada antud piirkonna rasvakulutust, ma ei soovita. Leidke endale sobiv treeningviis ning treenige regulaarselt 3 korda nädalas. Salenemiseks soovitan Teile vastupidamisliikumist: käimine, jooksmine, suusatamine, rattasõit, ujumine jms. Selline treening lisab organismi võimekust kulutada rasvu. Treeningu pikkus võiks olla vähemalt 20 minutit. Ka üldine lihastreening on hea, kuna see aitab säilitada või lisada lihasmassi. Kuna ainevahetus lihaskoes on aktiivsem kui rasvkoes, aitab lihastreening kiirendada ainevahetust. Lihastreeninguga alustamiseks soovitan konsulteerida treeneriga. Treeneri abiga saate teada, millistele lihastele oleks just Teil vaja rohkem tähelepanu pöörata (s.t milliseid lihased on nõrgad) ning samuti jälgib treener harjutuste õiget sooritamistehnikat. 

KÜSIMUS: Kas külmaga väljas jooksmine on üldse kasulik? Plaanisin hakata jooksmisega tegelema, kuid nüüd läks jälle külmaks. Ei teagi, kas joosta külmas ikka tasub. Äkki on see kahjulik kurgule ja liigestele? Mida teie soovitate?

Paari miinuskraadiga õues jooksime ei kujuta endast ohtu tervisele, vastupidi, värskes õhus jooksime mõjub kehale ning ka vaimule väga hästi. Siiski tuleb jälgida, et riietute õigesti. Kasutada tuleks spordipoes müüdavaid spetsiaalseid spordirõivad, mis hoiavad sooja, aga lasevad samal ajal ka niiskust välja. Soovitan riietuda kihiliselt, siis saate osa riideid ära võtta ja ümber vöö siduda, kui olete juba mõnda aega jooksnud ning hakkab palav. Soovitan ruumis teha ka veidi soojendust ja õue minna siis, kui tunnete, et hakkab kergelt soe, aga veel ei higista. Kui lähete jooksma kõrvalisse kohta, kus liigub vähe rahvast, tasub võtta kaasa mobiiltelefon ning tasku võib pista ka apteegis müüdavaid esmaabi termotekke, mis ei kaalu midagi, aga on abiks, kui peaks õnnetus juhtuma.  Pimedal ajal ärge unustage helkurit.

KÜSIMUS: Alustasin treeningutega, kuid pärast trenni on alati kõht nii tühi. Mida tohib pärast trenni üldse süüa? Mõned soovitavad neid valgujooke. Proovisin, mulle ei maitse, aga kui see aitab kaasa peenemaks saamisele, võin neid ju juua. Äkki on mõni teine asi ikkagi parem? Kas trenni ajal vett võib juua?

Mida ning kui palju süüa pärast treeningut, sõltub kellaajast ning Teie kogu päeva menüüst. Kui eelmise söögikorra vahele on jäänud pikem vahe, siis kindlasti tuleb pärast trenni süüa. Kui Teie eesmärgiks on kaalu langetada, siis valige pärast õhtust treeningut erinevatest köögiviljadest, kaunviljadest, sobivas koguses seemnetest ja pähklitest või kvaliteetsest lihast valmistatud toidud. Kaalulangetamise ajal soovitan hoiduda külluslikest pasta-, kartuli- või riisiroogadest ning vältida poolfabrikaattoite.  Treeningu ajal vee joomine on lubatud. Vedelikutasakaal kehas on väga oluline hea enesetunde jaoks, vähenegi vedelikupuudus võib põhjustada peavalu, uimasust, kurnatust ning häirida treenimist.Veetasakaalu ühtlustamiseks tuleks vedelikku juua enne treenimist, treenimise ajal väikeste lonksude haaval ning peale treeningut. Hoiduda tasub magusatest jookidest, mis sisaldavaid palju kaloreid. Spordi- ja energiajoogid on õigustatud vaid tugeva treeningkoormuse puhul.

 

 

Kadi Reintam on MyFitness Solaris juhataja.

Kadi töötab treenerina alates 2003. aastast. On läbinud EFTE edasijõudnute aeroobikatreenerite kursuse ning on rahvusvaheliselt litsentseeritud LesMills BODYJAM™ ja BODYBALANCE™ treener. Ashtanga joogat on Kadi õppinud Indias Ashtanga Yoga Research Institute´s ning Lino Miele juures Kovalamis.

 

My Fitness AS

Estonia pst. 9

Tallinn 10143

myfitness.ee

 

Kuidas küsida spetsialisti käest abi?

Postita küsimus meile aadressil abi@kaaluabi.ee. Kirjelda oma muret nii täpselt kui võimalik. Koos leiame lahendused!

 

loe ja kommenteeri