Kaaluabi toitumisnõustaja vastab kasutajate küsimustele 07 Jun

Soovid nõuandeid selle kohta, kuidas oma toitumist tervislikumaks muuta. Kaaluabi toitumisnõustaja Kaja Maantoa vastab meeleldi meie kasutajate küsimustele.

1. Kas on mingi kalorinorm, mida tohib spordi arvelt tagasi süüa? Kaaluabi leht arvutab kogu kulutatud kalorihulga maha. Näiteks tegin metsatööd 4 tundi ega ma ei tohi siis üle 3000 kcal süüa?

 

Soovitan kirja panna ainult treeningu, mis oli tõepoolest intensiivne ja kestis üle 1,5 h. Kui soovite kaalu langetada, võite ka algul üldse mitte treeninguid kirja panna ja süüa täis oma päevane soovituslik kcal norm. Nii jäävad need kcal, mida kulutate tööd tehes/liikudes nn defitsiiti, sest edukaks kaalulanguseks peavadki päevased kulutatud kcal ületama tarbitud kcal hulga.
 
2. Olen 17-aastane tüdruk ning nüüdseks paar nädalat Kaaluabi keskkonnas viibinud. Sellega seoses on tekkinud mõned küsimused. Olen normaalkaalus, kuid ideaalkaaluni on siiski 4 kilo minna.  
 
Esiteks näitab Kaaluabi, et minu kalorinorm on 2093 kcal. Kas see tähendab, et see on BAV, mida ma kindlasti pean ära tarbima (kui jah, siis miks see mul nii suur on?!), või ma peangi sellest u 500 kalorit vähem sööma, et kaal langeks? 
 
Teiseks, sportimine - kui olen märkinud, et teen trenni 3-5 korda nädalas, siis see ongi kõik ning eraldi trenne ei peagi sisestama? Või annaks täpsema tulemuse, kui märgiksin, et ei tee üldse trenni, et siis käsitsti trenne märkida ning need kalorid tagasi süüa?
 
Soovituslikku päevast kalorinormi arvutab programm Sinu sisestatud eesmärgi ja kehakaalu-pikkuse suhte põhjal. Proovi muuta näiteks eesmärgi täitumiseks kuluvat aega ja vaata kuidas kcal sellele reageerivad. Soovituslik on seada eesmärgiks kaalukaotus, mis ei oleks suurem kui 1kg nädalas.
 
Jah, alati tuleb süüa pisut  (u 200-300 kcal) alla oma päevase normi ja olla aktiivne.
 
Treeningut soovitaksin üldse mitte märkida või ainult juhul, kui treening on olnud väga intensiivne ja kestnud üle 1,5h. Alternatiivina soovitan treeningu päeval süüa täis oma päevased soovituslikud kcal - tekib kalorite defitsiit ja kaal hakkab langema. 
 
3. Olen sagedane teie lehekülje lugeja, kuid pole julgenud seni ühendust võtta. Olen 57-aastane, 160 cm pikk ja kaalun 94 kg. Põen ka hüpertoonia tõve. Minu minimaalne kaal on olnud 53 kg, kuid peale  35. eluaastat hakkasin kaalus juurde võtma. Töökoht on mul samuti istuv. Olen selline rumal inimene, kes ei söö paljusid juurvilju; kergem on üle lugeda, mida ma söön. Need on aedtill, kapsas, porgand, toores kaalikas, kurk, tomat, petersell, lehtsalat, hiinakapsas. Ja ongi kõik. Puuviljadest söön kõike. Kommisõber ja kartulikrõpsude sööja ma ei ole, kuid armastan küpsetisi ja saiu. Tahaksin kuskilt alustada, aga ei tea kustkohast. Tahaksin esialgu võtta kaalust alla 15 kg.
 
Väga tubli, et esimene samm on astutud ja otsus, et vanaviisi jätkata enam ei saa, on tehtud! Kindlasti on alustuseks Kaaluabi toitumispäevik suurepärane valik, sest nii on parem ülevaade päevajooksul tarbitavast.
 
Alustama peakski omale eesmärgi seadmisest ja see ei tohiks olla suurem kui 1kg nädalas. Programm arvutab Teile välja soovituslikud päevased kcal, kuid selleks, et kaal saaks hakata langema, tuleb tekitada nn kcal defitsiit, st süüa umbes 300 kcal vähem + olla omale jõukohaselt aktiivne. Viia sisse korralikud söögikorrad ja proovida teha nii, et toitumise põhirõhk ei langeks õhtule.
 
Nimetate mitmeid köögivilju, mis Teile maitsevad. Mul on siinkohal hea uudis: olete õnnelik inimene, et sööte niigi palju erinevaid aed- ja köögivilju, sest on inimesi, kes ka nendest suure kaarega mööda kõnnivad.
 
Kindlasti tuleb kaalulangetamise ajal piirata küpsetiste tarbimist, kuid neist ei pea sootuks loobuma. Võib viia nädalasse sisse päevi, kus on ka nn patustamine lubatud. Varuvariandina võite neid tarbida iga päev, kuid väga väikestes kogustes. Tähtis on, et tarbitu ei ületaks kulutatut. Kõik muudatused tehke aegamisi ja ärge soovige tulemusi üleöö, sest kõik, mis kiirelt kaob, tuleb ka sama kiirelt tagasi!
loe ja kommenteeri