Unistad väiksemast vööümbermõõdust? Ära istu liiga pikalt! 18 Apr

Hiljuti läbiviidud uurimuse tulemusena selgus, et istumisest tehtud kas või ühe minuti pikkused pausid võivad vähendada vööümbermõõtu ning parandada tervist.

Uurimust läbi viinud teadlane Genevieve Healy, kelle uurimisteemaks Austraalia Queenslandi ülikooli juures on elanikkonna tervis, märkis, et uurimuses osalenud inimesed, kes tegid istumisest kõige rohkem pause - kuni 1258 lühikest pausi ühe nädala jooksul - kandsid umbes kaks suurusnumbrit väiksemaid pükse kui need, kes tegid nädalas vaid 99 pausi. Ühtlasi tähendab väiksem vööümbermõõt vähem kõhurasva ning paremat südametervist. Suure vööümbermõõduga seostub suurenenud oht haigestuda teise tüübi diabeeti, kõrgvererõhutõppe ja südame-veresoonkonna haigustesse.

Kui me seisame, peavad suured jala- ja seljalihased rühi hoidmise nimel regulaarselt kokku tõmbuma, kuid kui me istume või lamame, seisavad need lihasgrupid sisuliselt jõude. Seepärast sunnivad isegi lühikesed istumisest tehtud pausid neid suuri lihasgruppe kokku tõmbuma.

Healy ja tema kolleegid uurisid USA riikliku tervise- ja toitumise uuringu (ingl. k. National Health and Nutrition Examination Survey) raames 4757 inimest vanuses 20 aastat ja vanemad. Kõik uurimuses osalejad kandsid seitsme päeva vältel oma ärkveloleku ajal paremal puusal kiirendusmõõturit (aktseleromeetrit). Need kiirendusmõõturid mõõtsid uurimuses osalenute kehalise aktiivsuse sagedust ja intensiivsust igas minutis. Kui aktiivsuse tase oli väga madal, oletasid teadlased, et osalejad olid väheliikuvad.

Uurimuse andmetel ulatus vähese liikuvuse vahemik 1,8 tunnist 21,2 tunnini päevas. Istumisest tehtud pausi pikkus oli keskmiselt 4,12 minutit.

Teadlased leidsid, et isegi nende seas, kes istusid pikka aega, oli neil, kes tegid palju pause, väiksem vööümbermõõt ja madalam C-reaktiivse valgu - organismi põletikunäitaja - tase veres, kui neil, kes pause ei teinud.

Uurimuse tulemused näitasid, et 25 protsendil inimestest, kes tegid istumisest kõige rohkem pause, oli vööümbermõõt keskmiselt 4,1 sentimeetrit väiksem kui neil 25 protsendil, kes tegid kõige vähem pause.

Selle uurimuse tulemus käib varem USA kardioloogiakolledži ajakirjas Journal of the American College of Cardiology avaldatud uurimuse jälgedes - seal leiti, et enam kui neli tundi päevas arvuti või teleri ees veedetud vabast ajast suurendab südamehaiguste pärast haiglasse sattumise või nendesse suremise ohtu.

Allikas: http://www.myhealthnewsdaily.com

loe ja kommenteeri