Kas tunned end pärast mõne toiduaine söömist halvasti, näiteks kõht hakkab valutama? Kas sa oled kunagi mõelnud, kuidas võiks sinu keha reageerida täiesti teistsugusele toidumenüüle? Kas sinu tervis paraneks või halveneks? Mina jäin selle peale hiljuti mõtlema ning avastasin, et olen terve oma elu jooksul toitunud praktiliselt samadest toiduainetest. Minu menüüst pole kunagi puudunud teraviljad ja piimatooted. Nüüd otsustasin vastu võtta väljakutse, mille käigus vähendan tunduvalt tarbitava gluteeni ja laktoosi kogust oma igapäevastes toitudes.
Toitumisnõuandeid ja erinevaid dieete sajab sisse nii uksest kui aknast – üks ütleb ühte, teine teist. Mida või keda siis uskuda? Milline trend ei ole puhas äriidee? Milline toitumine on meie tervisele tõepoolest hea? Eks seda peabki igaüks enda jaoks selgeks tegema, sest ilmselgelt seda ühte ja õiget ei ole olemas. Kui arvesse võtta fakt, et enamik inimesi soetavad oma toidukraami kauplusest ega kasvata mitte midagi ise, ei saagi ju tegelikult rääkida 100% tervislikust toitumisest.
Mina olen aga teiste inimeste kogemustest ja raamatuid lugedes saanud aru, et vähemalt piima- ja teraviljatooted on küll need, mille tarbimist võiks piirata. Kui varem ei ole suutnud ma endale ette kujutada elu ilma kaerahelveste ja leivata, siis aastavahetusel oma parima sõbranna juures nägin, kui head võivad olla köögiviljad ja liha ilma pasta, riisi ja kartuliteta. Vaja on neid vaid õigesti maitsestada ja rohkem rasva lisada ning toit maitseb imehästi.
Olugugi, et pikemas perspektiivis ei ole ma selliste ekstreemsuste pooldaja, otsustasin tänu sellele kogemusele proovida 28 päeva jooksul toituda võimalikult puhtalt – ei suhkrule, alkoholile ja töödeldud toitudele.
Kui soovid minu ettevõtmisega ühineda, siis toimi nii:
Mina olen igatahes väga põnevil!
Heidi kirjutab Kaaluabis tervislikust toitumisest ja sportlikust eluviisist. Kui soovid tema kohta rohkem teada, külasta tema blogi aadressil http://heidi.tarkpea.ee.