Kuidas stressirohkel ajal tervislikult toituda? 10 Okt

Küllap on järgmine olukord paljudele meist tuttav – kogu aeg on nii kiire, et toitumisele, rääkimata veel tasakaalustatud toitumisest, ei jõua isegi mõelda. Kuna mul on hetkel käes kolimine ning samal ajal alustan õpingutega uues linnas, jääb kodus kokkamisele üha vähem aega. Olen kindel, et tiheda päevakavaga inimestel on see igapeävane probleem.

Oma ajutisele olukorramuutusele vaatamata olen suutnud eemal püsida kiirtoidukohtadest, külmutatud valmistoodetest ja ebatervislikest vahepaladest. Ka ühekülgne toitumine, näiteks keedetud makaronid, ei jõua enam niisama lihtsalt minu toidulauale. Seejuures lähtun kolmest kuldreeglist:

1. Tervislik toitumine ei tohi kaotada oma tähtsust.

Minu meelest ei tohiks kunagi hakata mõtlema „ah, mul on hetkel nii kiire, peaasi, et üldse midagi söön“. Sellise mõtlemise lõksu olen sattunud oma elus päris mitu korda ning tulemused ei ole rõõmustavad: väsimus, loidumus ning rahulolematus oma kehaga.

Lõpuks ometi on tervislik toitumine muutunud minu elustiiliks ning ma olen aru saanud, et oma keha parima kütusega varustamiseks on ALATI võimalik aega leida. Kes väidab vastupidist, sellel on minu arvates prioriteedid paigast ära, sest inimese keha ei ole ju prügikast!

2. Ma ei jäta midagi juhuse hooleks.

Tasakaalustatud menüü ei teki iseenesest – PLANEERIMINE on siinkohal kogu asja võtmeks. See ei tähenda sugugi igapäevase toidu ette planeerimist, vaid pigem võimalust iga kell midagi tervislikku suhu pista.

Kui ma lähen terveks päevaks kodust ära, võtan alati midagi kaasa: täisteraleib juustuga, pähklid, kooritud porgandid, keedetud munad, rosinad, erinevad puuviljad jne. Nii on tõenäosus väga väike, et ma kuskilt mõne saiakese kaasa haaran.

Poes käies ostan AINULT tervislikke toiduaineid – kui mul kodus midagi „keelatut“ ei ole, ei saa ma seda ka süüa. Samuti jälgin, et mu ostukorvis oleks tooted, mis sisaldaksid süsivesikuid, häid rasvu, valke, vitamiine ja mineraalaineid. Nii saan nädala jooksul ilma pikema mõtlemiseta midagi toitaineterikast söögiks valmistada.

Kodus hoian alati täisterapastat, pruuni riisi, kalakonserve, pudrumaterjali, pähkleid jne – kõike seda, millest on võimalik kiiresti söönuks saada isegi siis, kui külmkapis valitseb tühjus. Et olla ka vitamiinide- ja mineraalainetega varustatud, sobivad selleks imehästi külmutatud marjad ja köögiviljad.

3. 80/20-reegel aitab alati.

See tähendab, et 80% kogu menüüst on kvaliteetne ning tervislik toit ning ülejäänud 20% võib olla ka midagi muud. Minu suurimaks nõrkuseks on toiduga liialdamine, vaatamata sellele, et antud söögis on võibolla palju vajalikke aineid. Seega üritan 80% ajast „õiges“ koguses süüa ning 20% võin mõistuse piires ka liialdada, kui mul parasjagu väga suur isu on.

Lähtudes 80/20-reeglist olen siiamaani suutnud kiiretel aegadel oma kehale anda piisavalt kvaliteetset energiat, kuid samas jätnud natuke „mänguruumi“. Mulle sobib!

Heidi kirjutab Kaaluabis tervislikust toitumisest ja sportlikust eluviisist. Kui soovid tema kohta rohkem teada, külasta tema blogi aadressil http://heidi.tarkpea.ee.

loe ja kommenteeri