Tervislikult näksimine – kuidas see käib? 04 Sep

 

 

Mõned kaalujälgijad võtavad meeleldi vastu väikese näksi, teised tunnevad süütunnet juba ainuüksi seepärast, kui keegi näksimiseks ettepaneku teeb. Tegelikult pole siin midagi häbeneda – just elu näksideta võib olla takistuseks kaalueesmärkide saavutamisel.

 

Kuidas on see võimalik, kui teoreetiliset peaksid näksid meile kaloreid juurde andma? Näksimine ei asenda kohe kindlasti korralikku einet. Näksimise ja einekorra vahele peaks jääma vähemalt tund või kaks. Seejuures ei tohiks näksid sisaldada rohkem kui 100 kalorit.

 

Näksimine võib vähendada päevas tarbitavat kalorihulka, sest see vähendab ülesöömise ohtu põhisöögikordade ajal. Nii omad kontrolli isude üle. Näksimist võib isegi väga kavalalt ära kasutada. Näiteks teades, et ees ootab suur õhtusöök sõpradega, söö eelnevalt tervislik näks ja võid kindel olla, et õhtusöök ei lõppe sinu figuuri jaoks halvasti.

 

Kuidas näksimine võib määravaks osutuda?

 

Kindlasti leidub õigeid ja valesid näksimismeetodeid. Väldi  magusaid tooteid nagu kommid ja karastusjoogid. Nende asemel söö toite, mis tekitavad täiskõhutunde kauemaks. Puuviljad ja juurviljad on alati turvaline valik, sest need sisaldavad vähe rasva ja kaloreid. Jogurt, puuviljasmuuti ja täisterasai sobivad samuti hästi. Kombineeri madala proteiinisisaldusega, tervislike rasvainete ja süsivesikutega  tooteid omavahel, et kõht püsiks võimalikult kaua täis.

 

Paljud eksperdid soovitavad eelistada mitut väiksemat einekorda päeva jooksul tavapärasele kolmele suurele einekorrale. Regulaarsete intervallidega söömine hoiab veresuhkrutaseme ja seega ka energiataseme stabiilsena. Nii väldid pärastlõunast energialangust ja püsid õhtusöögini värske.

 

Näksi teadlikult

 

Mõtlematu söömine märgib allakäiku. Sa võid alustada paarist oma lemmikküpsisest, aga lõpetad sellega, et kogu kauss on tühi.  Loomulikult pole antud juhul tegu näitega tervislikust näksimisest.

 

Seepärast soovitame järgida neid nõuandeid:

 

-        Aseta ainult natuke näkse taldrikule ja lõpeta söömine kohe, kui taldrik on tühi.

-        Ära kunagi võta teleka või arvuti ette kaasa kogu näksipakki. Ühele tegevusele keskendumine vähendab samuti näksimisriski.

-        Peol ei maksa alustada vestlust näksilaua kõrval, sest nii krabad märkamatult järjest rohkem  oma taldrikule. Sa lihtsalt ei pane näksimist tähele.

-        Üks portsjon korraga.

-        Planeeri näkse nagu regulaarset einet. Kas üks küpsis on väärt kalorihulka, mille saaksid kätte süües taldrikutäie puuvilju?

 

Ole mõõdukas

 

Igasuguse dieedi võlusõnaks on mõõdukus. Märgi kõik näksimised kindlasti oma toitumispäevikusse üles. Kui sa seda ei tee, lisanduvad kalorid märkamatult.

 

Ära riku oma dieeti ebatervislike näksidega, vaid katsu jääda truuks toitvatele toodetele. Kes teab, et tal on nõrkus rämpstoidu suhtes, jätku need tooted juba eos kaubanduskeskuse lettidele. Sellisel juhul ei pea hiljem kodus võitlema ahvatlusega avada pakk krõpse või võtta sügavkülmast välja jäätis.

 

Allikas: http://www.sparkpeople.com/

loe ja kommenteeri